Już teraz nasi lekarze specjaliści wykonują zabiegi ambulatoryjne.

  •     Leczenie cieśni nadgarstka ( neuroliza nerwu pośrodkowego, przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka).  Zabieg trwa 45 minut i jest wykonywany w gabinecie zabiegowym.
  •     Operacyjne usunięcia ganglionu.  Zabieg trwa 30 minut i jest wykonywany  w gabinecie zabiegowym.
  •     Leczenie palca zatrzaskującego (przecięcie troczka A1).  Zabieg trwa 45 minut i jest wykonywany w gabinecie zabiegowym.

Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a przed  ich realizacją konieczna jest konsultacja u lekarza ortopedy.


Leczenie cieśni nadgarstka 

Kanał nadgarstka jest strukturą, w której przebiegają ścięgna i mięśnie odpowiedzialne za funkcjonowanie palców. W kanale tym znajduje się też nerw pośrodkowy - struktura umożliwiająca czucie i poruszanie ręką. W przypadku przeciążeń tej struktury często dochodzi do obrzęku i stanu zapalnego nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zmniejszenia ilości miejsca w kanale i ucisku na nerw. Ucisk nerwu pośrodkowego wywołuje ból i drętwienie palców, oraz powoduje drżenie i osłabieniem ręki i jest określany zespołem cieśni nadgarstka. Schorzenie to dotyka osób, które np. z racji charakteru pracy zawodowej  wykonują czynności manualne i używają drobnych  stawów ręki.
Pierwszymi objawami ucisku na nerw pośrodkowy są zaburzenia czucia, które mają postać drętwienia i mrowienia w obrębie palców: kciuka, wskazującego, środkowego i serdecznego. W kolejnych etapach może dojść do osłabienie zdolności ruchowej ręki spowodowanej stanem zapalnym i osłabieniem siły mięśni. Utrudnia to wykonywanie drobnych czynności np. utrzymania kubka czy zapięcia guzika. 

W przypadku konieczności leczenia zabiegowego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 45 minut.  Zabieg polega na niewielkim nacięciu tkanek w poprzek nadgarstka. Dzięki temu światło kanału nadgarstka powiększa się i usunięty zostaje ucisk wywierany na nerw pośrodkowy. Zmniejszenie ucisku na nerw umożliwia zwiększenie ukrwienia, co ułatwia regenerację nerwu.

Po zabiegu może wystąpić ból dłoni lub palców  dlatego zalecane są leki przeciwbólowe. Przez  4-6 tygodni należy unikać wykonywania czynności siłowych. Lekarz może zalecić również rehabilitację w celu przywrócenia pełnej sprawności ręki.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja ortopedyczna, na której lekarz ustali z pacjentem możliwość wykonania i zakres zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz poinformuje również pacjenta, jak przygotować się do zabiegu.  


Operacyjne usunięcie ganglionu

Gangliony mają postać guzków i powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Najczęściej występują w okolicy nadgarstka, ręki lub stopy. Różnią się wielkością i w wielu przypadkach powiększają się wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, a przy odpoczynku zmniejszają się.
Ganglion w początkowym okresie nie powoduje dolegliwości jednak wraz z powiększaniem się może powodować ból, obrzęki, mrowienie, drętwienie. Wtedy stosuje się leczenie zabiegowe.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowy i trwa ok. 30 minut.

Po zabiegu może wystąpić ból ręki lub stopy dlatego zalecane są leki przeciwbólowe. Przez 6 tygodni należy unikać wykonywania czynności siłowych, a bezpośrednio po zabiegu można nosić rękę na temblaku aby ograniczyć ból i obrzęk.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja ortopedyczna, na której lekarz ustali z pacjentem możliwość wykonania i zakres zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz poinformuje również pacjenta, jak przygotować się do zabiegu.  


Leczenie palca zatrzaskującego 

Palec zatrzaskujący to schorzenie spowodowane zgrubieniem ścięgna zginacza palca ręki lub zgrubieniem troczka. Powoduje to brak możliwości swobodnego wyprostowania palca. Początkowo dolegliwość występuje najczęściej rano, a wraz z rozwojem choroby, po każdym zgięciu palca. Towarzyszy jej często obrzęk u podstawy palców. Palec zatrzaskujący prostujemy „na siłę” i towarzyszy temu  ból i charakterystyczny trzask.

W przypadku konieczności leczenia zabiegowego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 45 minut. Zabieg polega na przecięciu troczka, dzięki czemu ścięgna mogą ponownie swobodnie się poruszać i palec odzyskuje pełną sprawność. 

Po zabiegu może wystąpić ból dłoni lub palca dlatego zalecane są leki przeciwbólowe. Przez 6 tygodni należy unikać wykonywania czynności siłowych, a bezpośrednio po zabiegu można nosić rękę na temblaku aby ograniczyć ból i obrzęk. Lekarz może zalecić również rehabilitację.

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja ortopedyczna, na której lekarz ustali z pacjentem możliwość wykonania i zakres zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz poinformuje również pacjenta, jak przygotować się do zabiegu.  

Aby otrzymać  szczegółowe informacje, zadzwoń lub zapytaj  pracownika naszej recepcji.

Kontakt
Telefon kontaktowy 12 259 36 20,  (opłata zgodna z taryfą operatora)